Longford Primary School Relay Races 2019

Hosted by Longford Athletics Club
Clonguish GAA Grounds, Newtownforbes on Friday 10th May 2019

This was the 7th year that Longford Athletics Club has hosted the Primary Schools’ Relay Races and we had the participation of 475 children running in the relays and subs races.

12 primary schools across the County took part: St Mel’s NS, Ardagh; St Matthew’s NS, Ballymahon; St Sinneach’s NS, Colehill; St Colmcille NS; St Patrick’s NS, Dromard; St Mary’s NS, Edgeworthstown; Fermoyle NS; Killeen NS; St Teresa’s NS, Killoe; Melview NS; Scoil Mhuire NS, Newtownforbes; Tashinny NS

Congratulations to St Mary’s NS, Edgeworthstown (30pts) on winning the Ray Flynn trophy for the best overall school for the 4th year in a row. As two schools were tied on 13 points the place was determined by which school won the most races so 2nd place went to St Mel’s NS, Ardagh as they won 2 races and 3rd place St Teresa’s NS, Killoe as they won one race.

2019 Longford Primary Schools’ Relay Races Results

  1st Place 2nd Place 3rd Place
2nd Class Girls Melview NS St Mary’s NS, Edgeworthstown St Teresa’s NS, Killoe
2nd Class Boys St Mary’s NS, Edgeworthstown St Teresa’s NS, Killoe Fermoyle NS
3rd Class Girls       St Teresa’s NS,
Killoe
St Mary’s NS, Edgeworthstown St Matthew’s NS
Ballymahon
3rd Class Boys Fermoyle NS Scoil Mhuire NS, Newtownforbes St Mel’s NS
Ardagh
4th Class Girls Scoil Mhuire NS
Newtownforbes
St Mary’s NS
Edgeworthstown
St Theresa’s NS, Killoe
4th Class Boys St Mel’s NS, Ardagh St Mary’s NS
Edgeworthstown
St Matthew’s NS, Ballymahon
5th Class Girls St Mary’s NS, Edgeworthstown Scoil Mhuire NS, Newtownforbes St Mel’s NS
Ardagh
5th Class Boys St Patrick’s NS, Dromard St Mary’s NS
Edgeworthstown
St Mel’s NS, Ardagh
6th Class
Girls
St Mel’s NS,
Ardagh
St Matthew’s NS, Ballymahon Melview NS
6th Class Boys St Mary’s NS, Edgeworthstown St Teresa’s NS
Killoe
Melview NS

Results of Subs

Results of Subs Races

2nd Class Girls 

Subs: 1st Makayla Lyons, Melview NS; 2nd Katie Reynolds, Scoil Mhuire NS, Newtownforbes; 3rd Cathy McGillery, St Matthew’s NS, Ballymahon

2nd Class Boys

Subs: 1st Jack McGrath, Scoil Mhuire NS, Newtownforbes; 2nd Tyrese Wenman, St Mary’s NS, Edgeworthstown; 3rd David Nicolas, St Mary’s NS, Edgeworthstown

3rd Class Girls

Subs: 1st Victoria Bodzioy, St Matthew’s NS, Ballymahon; 2nd Lois Gilbert, Melview NS; 3rd Olivia Johnston, Melview NS

3rd Class Boys

Subs: 1st Alvin Konton, St Mary’s NS, Edgeworthstown; 2nd Cian D’Arcy, St Mary’s NS, Edgeworthstown; 3rd Sean O’Dowd, Fermoyle NS

4th Class Girls 

Subs: 1st Amelia Zukrowska, St Matthew’s NS, Ballymahon; 2nd Rowena Murtagh, St Mel’s NS, Ardagh; 3rd Ava Smith, Scoil Mhuire NS, Newtownforbes

4th Class Boys

Subs: 1st David Osabuehien, St Mary’s NS, Edgeworthstown; 2nd Brian Mulvihill, St Matthew’s NS, Ballymahon; 3rd Kristers Stremers, St Mary’s NS, Edgeworthstown

5th Class Girls

Subs: 1st Ini Nicholas, St Mary’s NS, Edgeworthstown; 2nd Rachel Gillanders, Tashinny NS, Edgeworthstown; 3rd Ellie Johnston, Melview NS

5th Class Boys

Subs: 1st Aaron Hopkins, St Teresa’s NS, Killoe; 2nd Daniel Hogan, Fermoyle NS; 3rd Fionn Crossan, Scoil Mhuire NS, Newtownforbes

6th Class Girls 

Subs: 1st Ciara Brier, St Mel’s NS, Ardagh; 2nd Caoimhe Kearney, St Patrick’s NS, Dromard; 3rd Ella O’Reilly, St Mary’s NS, Edgeworthstown

6th Class Boys

Subs: 1st Cormac O’Dowd, Fermoyle NS; 2nd Cillian O’Brien, St Teresa’s NS; 3rd Joshua O’Reilly, St Matthew’s NS, Ballymahon

The programme of events for the schools relay

4th Class Girls 4x200m Race ready for the starter’s whistle

6 Boys' race

Boys’ race at the starting line with batons in hand

Teams lining up and getting instructions

Teams lining up and getting instructions

St Mel's NS, Ardagh

St Mel’s NS, Ardagh win 2nd place trophy

Students from St Mary’s NS, Edgeworthstown lift the winning trophy for the 4th year in a row