Schools

2017 Connacht Qualifiers from Longford Primary Schools Cross Country

Connacht Primary Schools Cross Country Championship,  Saturday 21st October at St Brigid’s GAA, Kiltoom, Co. Roscommon

Races start at 12.00 noon sharp so schools should plan to arrive by 11:15am to collect their numbers, walk the course and stretch\warm up before the starting time.

Directions can be found at www.stbrigids.gaa.ie

Co. Longford Primary Schools Cross Country Championships

30 September 2017 at Moyne Community School

This year 240 students representing 15 national schools across the County took part.

3rd\4th Class Boys 800m race = 66                        3rd\4th Class Girls 800m race = 63

5th\6th Class Boys 1000m race = 55                     5th\6th Class Girls 1000m race = 56

The autumn sunshine helped draw a large crowd to the annual County Longford Primary Schools Cross Country Championships on September 30th in Moyne. 240 national school children ran the challenging course earning points for their school towards the coveted Harry Farrell Shield for Best Overall School Performance.

… [Read More]

Essential Info for upcoming Cross Country 2017

Primary Schools XC Races

Individuals and teams of up to 6 runners (4 to score)

Girls/Boys 3rd & 4th Classes (Junior) Co. Longford race 800m

Girls/Boys 5th & 6th Classes (Senior) Co. Longford race 1000m

Club Cross Country Distances

Individuals, Club teams 6 to run with 4 to score, County teams 10 to run with 6 to score

U11 1500m     U12 2000m     U13 2500m     U14 3000m    

U15 3500m     U16 4000m     U17 Girls 4000m \ U17 Boys 5000m

 

2017 Cross Country Fixtures:

Sat 30th September registration 4pm, races start @5pm sharp, Co. Longford Primary Schools Cross Country, races 3-4th classes, 5-6th classes. Also open 1st\2nd year secondary school race plus adult Cross Country Races, Moyne Community School, Co. Longford

Sat 14th OR 21st October, Connacht Primary Schools Cross Country (and Senior League #1), Roscommon, venue and date to be confirmed

Sun 29th October, Connacht Even Ages Cross Country (and Senior League #2), hosted by Leitrim to be run in Calry, Co. Sligo     *to qualify for Nationals Sun 26th Nov

Sun 5th November, Connacht Uneven Ages (and Senior League #3), at Moyne Community School, Co. Longford     *to qualify for Nationals Sun 17th Dec

Sun 26th November Even Ages National Championships, Senior & Junior, Abbotstown, Dublin

Sun 17th December Uneven Ages National Championships, Novice, TBC

Feb 2018 Juvenile ‘B’ XC and XC relays, Adult Intermediate & Masters XC

Co. Longford Primary Schools Qualifiers 2013

3rd/4th Class Girls
Indivduals
Name School
Aideen Mulligan Killoe
Avril Cosgrave Dromard
Tamora Cosgrave Dromard
Ruth Keady Killoe
Orla Mulligan Dromard
Ava Kennedy Ballymahon
Claire Keady Killoe
Anna Hayden Ardagh
Ella Casey Ballymahon
Victoria Biernat Ballymahon
Niamh O Brien Gealscoil
Laura Grzekowiak Ballymahon
Teams
School Name
Ardagh Sarah McPhillips
Melissa O Kane
Zoe Kenny
Sarah Thompson
Laura Farrell
Katie Lynch
Stonepark Kelly Okoli
Rosie Flanagan
Laura Valentine
Erin Cunnigham
Emma Howlin
Lucy Flanagan
Fermoyle Eabha Healy
Ciolan Flood
Ella Hogan
Holly Wyse
Ciara Gavigan
Jane Dowd

 

3rd/4th Class Boys  
   
Indivduals  
   
Name School
Matt Duffy Dromard
Tommy Corcoran Granard
Oisin Kenny Fermoyle
James Galligan Newtownforbes
Patrick Lane Cloontagh
Thomas Walsh Killoe
Niall Sheridan Killoe
Jack Crossan Newtownforbes
Mathew Flynn Newtownforbes
Dan Crossan Newtownforbes
Jamie Hagan Fermoyle
Alex Killane Stonepark
Teams  
   
School Name
Ardagh Brendan Finnan
Cathal Farrell
Jack Gallagher
Daniel Hayden
Adam Reilly
Diarmuid Farrell
Killoe David Moorhead
Gavin Farrelly
Shane Smith
Cormac Harte
Jack Finneran
Mark Rowley
Stonepark Conor Clancy
Eoin Farrell
Eoin Kinlan
Tadagh Nerney
Cian Clancy
Diarmuid Conlon

 

5th/6th Class Girls  
   
Indivduals  
   
Name School
Sarah Murphy Dromard
Alanagh Mulligan Dromard
Dearbhaile Rooney Killoe
Shauna Hagan Ballinamuck
Gemma Reilly St. Emers
Emily McCarthy Killoe
Jessica Okoli Stonepark
Aoife Lynn Stonepark
Katie Quinn Ardagh
Grace Kennedy Killoe
Marie Lillis Ballinamuck
Clodagh Duffy Dromard
Teams  
   
School Name
Fermoyle Lucy-Ann Myhill
Aoife Nolan
Aisling Farrell
Aine Kennelly
Roisin Brennan
Hazel Johnston
Ballymahon Leah Ryan Reilly
Tegan Killian
Muirinn Claffey
Taniah Taaffee
Lauren Hannifin
Ella McMonagle
St Sinneachs Colehill Aoife McCormack
Grace Esler
Alli O Connor
Lilly Fitzmaurice
Edel Clabby

 

5th/6th Class Boys  
   
Indivduals  
   
Name School
Cian McPhillips Ardagh
Richard Pryon Fermoyle
Adam Shields Melview
Ultan O Sullivan Gaelscoil
Keelin McGann Kenagh
Dylan Coady Ardagh
Jason Grimes Dromard
Dylan Reilly Ardagh
Sean Kenny Fermoyle
Jason Conroy Colmcille
Byrn Peters Fermoyle
Jamie Byrne Kenagh
Teams  
   
School Name
Killoe Thomas Ivel
James Moran
Sean Clyne
Darren Moffett
Jack Lennon
Eoighan Smith
St Sinneachs Colehill Oisin Lane
Eoghan McCormack
Diarmuid Kelly
Mark McCormack
Patrick Murray
Stonepark Daire McManus
Adam Farrell
Morgan Nowell
Cole O Connor
Brian Farrell
Nathan McCord